Бджільництво - перспективна сфера сільського господарства в Україні, що пояснюється збільшенням попиту на український мед. На сьогоднішній момент держава, на жаль, не дуже активно підтримує розвиток галузі, але квоти на експорт в Європу все ж таки позитивно вплинули на медовий ринок.
Головною проблемою галузі залишається відносно низька ціна на мед в Україні.
В даний момент медовий бізнес тільки починає активно розвиватися, збільшуючи об'єми виробництва за рахунок створення великих промислових пасік, яких на даний момент не більше 10 (від 1000 сімей). На 2017р. більше 90% меду виробляються дрібними пасіками, власники яких - жителі сільської місцевості здебільшого віком від 45р. З урахуванням середнього віку пасічників об'єми загального вироблення меду вже в найближчі 5 років можуть суттєво скоротитися відкриваючи більше перспектив промисловим пасікам, які здатні отримувати в 3-5 разів більший прибуток з однієї сім'ї за рахунок новітніх технологій, гарантії якості продукції, великих об'ємів виробництва і автоматизації процесів обслуговування.
Погодні умови останнього десятиліття і зміна клімату в бік глобального потепління - позитивно впливають на бджільництво в Україні, що забезпечує менші коливання об'єму врожаю від погодних факторів.
Для максимальної продуктивності ми вибрали “кочовий” метод утримання пасіки, що дає змогу отримувати в рази більші об'єми меду і можливість продажу моносортів меду по вищій ціні.
Переваги бджільництва в Україні:
- хороша географія і клімат для збору високого врожаю
- гарантія хорошої ціни і захист від коливань курсу долара, за рахунок експорту
- невелика кількість працівників
- високий і регулярний попит на продукцію
- проста організація бізнесу
- швидке і відносно дешеве розширення пасіки
- висока рентабельність бізнесу
- незалежність від медозборів при умові кочового бджоловодства
Недоліки бджільництва в Україні:
- відносно низька оптова ціна на мед в Україні (за рахунок великого об'єму промислова пасіка продає мед дорожче на 15-20% в порівнянні з дрібними пасіками)
- погодні умови (при дощовому сезоні об'єм меду може скоротитися до 30%, проте і ціна в такі роки вища)
- брак кваліфікованих пасічників
- застарілі методи і технології виробництва на дрібних пасіках
- обробка посівів шкідливими хімікатами (дрібні пасіки не захищені від свавілля аграріїв, промислові пасіки - мають договори з аграріями)
- 90% меду виробляють дрібні пасіки (відсутністність гарантії якості)
При організації промислової пасіки, як бізнесу, варто врахувати, що прибутково це може бути лише за наявності кваліфікованих пасічників з досвідом і практичними навичками. Бджоли, як будь-яка істота, потребує відповідного догляду для того, щоб отримувати хороший врожай.
Таким чином, можна говорити про привабливість даного бізнесу. Бджільництво є рентабельним і прибутковим бізнесом за умови створення промислової, мобільної, технологічної і автоматизованої пасіки з досвідченою командою.
Уникнути більшості проблем і недоліків сфери можна виходом на відносно великі об'єми виробництва, що дає гарантію вищої ціни і безпеку від згубного впливу хімікатів на бджіл.