Швидкий веганський заклад харчування. Це дуже відкритий ринок, голубий океан. Цей тренд постійно набирає обертів по цілому світі, зокрема і в Україні. Маю досвід у цій сфері, 3 роки тому заснував кафе у Львові. На даний момент діє 2 точки, у процесі - третя. Але це кафе, а ідея створити дуже швидкий формат.
Текущее состояние
На даному етапі це - ідея. Маю діючу мережу кафе. Маю змогу створити професійну команду, з якою ми створимо успішний та рентабельний проект.
Рынок
2 мільйони українців - вегетаріанці. Це дані на 2017 рік. Зараз - більше, і ця кількість постійно зростає. Переважна більшість (80%) - це люди 17-35 років. А також переважна більшість з них є свідомою та турботливою щодо планети, людей та тварин. Це якщо ми говоримо про вузький сегмент веганів. Але в дійсності такий формат охоплює дуже багато людей - подивіться тільки в київському БПШ - щоб швидко поїсти в черзі стоять як офісні клерки, так і неформальної зовнішності молодь. Саме в наших діючих кафе у Львові - більшість відвідувачів - м"ясоїди. Тому закриючи питання швидкого, реально швидкого (3-5 хвилин видача чеку) - ми охопимо величезний сегмент!
Проблема или Возможность
Проблема - це швидко та дешево поїсти. Тепер час - це реально гроші. Люди не хочуть стояти довго в черзі чи очікувати в ресторані по 20 хв свої страви. Ми даємо можливість людям щоденно харчуватися підлаштовуючись під їхній ритм життя. Не важливо чи є м"ясо в меню чи ні, повірте :)
Решение (Продукт или Услуга)
дуже якісний, швидкий та смачний продукт!
Конкуренты
Білий налив, БПШ, Мушля, МакДональдс
Green13, Vegano Hooligano, Коло, HumHum, Kuzen Falafel, Укроп та інші веган кафе та ресторани
Преимущества или дифференциаторы
Поки кафе Борисова та макдональдс зайняли цю нішу швидкого, дешевого, але якісного продукту! Ми будемо перші веган-фаст-фуд, чого в Україні близько нема.
Финансы
Переважно потрібно 1000 доларів на метр квадратний для повного створення кафе. Все залежить від формату (кількість та якість техніки) та приміщення (стан, кількість кВт, оренда і так далі). Це має бути формат 1 євро прайс. Тобто страви ціною 29-59 грн, що провокує людей бути постійним гостем та змогу купити на 100-150 грн багато продуктів і класно поїсти та випити. Торговий оборот в місяць - 1.5 - 2 мільйони грн. Класично, рентабельність - 15-20%. Потрібно не очікувати, а планувати продажі і працювати над показниками.
Бизнес-модель
розкажу при зустрічі :)
Целевое назначение инвестиций
Покупка техніки та інвентаря
Ремонт
Дизайн приміщення
Розрозбка бренду
Оплата перших зарплат
Перший закуп товару
Консультації
Маклерські послуги та оплата оренди приміщення за 2 місяці